Cilt Bakımı


RASAYANA ÜRÜNLERİ İLE KENDİ CİLDİNİZİN BAKIMINI YAPABİLİRSİNİZ

Günlük çok az bir zaman ayırarak Rasayana ürünleri ile cildinize sabah akşam bakım yapmanız,ruhunuza da iyi gelecek ve çok mutlu hissedeceksiniz.Cildinizin doğal nem ve esnekliği geri gelecek ve çok daha canlı görünecektir. Aşağıda  şayet cilt tipinizi biliyor iseniz uzman yardımı almadan kendi bakımınızı nasıl yapacağınız hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Cilt Türleri temel olarak 4 e ayrılır;

• YAĞLI CİLT
• KURU CİLT
• KARMA CİLT
• HASSAS CİLT

Tüm cilt türlerine göre her cildin temel bakımına gelince;  Tüm cilt türleri sabah ve akşam temizleme, tonikleme ve onarıcı, nemlendirici bir krem kullanma aşamasını mutlaka uygulamalıdır. Tabi ki bunun için ürünlerimizi sunan arkadaşımızın öncelikle cilt türlerini teşhis edebilmesi gerekir.

YAĞLI CİLT ÖZELLİĞİ;   Cilt Sebumu, cildin kendi ürettiği onu besleyen yağıdır ve yağlı cilt dış etkenlere karşı  bu sebum sayesinde dayanıklı olur , kolay kırışıklık ve bağdokusu sarkması olmaz  tek olumsuz özelliği sivilce üretmeye meyillidir.Birde bakım yapılmaz ise  daha yoğun sivilce oluşacak ve izleri kalıcı olabilecektir.Yağlı ciltte gözenekler geniş  ciltte parlayan yağlı görüntülü ,bazen akneli,bazen yağlı fakat akne oluşmamış olabilir.

YAĞLI CİLT BAKIM SIRALAMASI


• Rasayana temizleme sütü;  (Tüm ciltler için aynı temizleme sütü )
• Süt parmak ile aşağıdan yukarıya doğru tüm cilde yayılır ve 2-3 dakika parmak ucu ile hassas  yuvarlak   hareketlerle  ovuşturularak temizleme sütü cilde  derinlemesine dağıtılmış olur  ,daha sonra nemli bir pamuk yardımı ile yine aşağıdan yukarıya silinir ve bol su ile yıkanır. Bu işlem kapalı gözeneklerin temizlenip açılmasında ve cildin kalıntı ve kirden temizlenmesi içindir.

Dengeleyici Tonik ;  Cilt bakım pamuğu tonikle  nemlendirilir ve temizlenmiş cilt yüzeyine aşağıdan yukarıya tampon yapılarak toniklenir .Tonikleme işlemi, temizleme ile açılmış gözeneklerin sıkılaştırılmasında ve cildin Ph seviyesinin tekrar cilt normali olan 5,5 düzeyine çekilmesinde ve cildi  yağdan arındırmada etkilidir. Tonikleme yapılmaz ise Cilt Ph dengesi bozuk alkali düzeyi yüksek olduğu için Alerji,tahriş,mantar oluşumuna açık cilt demektir.

Gündüz Bakımı için ;  Lavanta çiçeği kremi, Gündüz kremi cildin gün boyu dengeleme,rahatlama ve akne üzerinde yatıştırma etkisi bulunacak ve cildi dış etkilerden koruyacaktır.Mutlaka kullanılmalıdır.

Akşam bakımı için;  Aromatik bakım yağlı cilt, Cilt akşam biz uyurken kendisini tüm vücudumuz gibi dinlenmeye alır ve bu esnada cilt derinlemesine onarım ve besinini verme için en uygun zamanıdır. O sebeple akşam temizliğinden sonra yoğun bir bakım olan aromatik bakım  cildin sebumunu dengelemede ,canlandırmada,gündüze hazırlamada etkili olacaktır.Bunun için aromatik bakım yağlı cilt ; sivilce üretmeyen yağlı ciltler için  , sivilce üretenler içinde Anti-Akne  kullanılmalıdır.

Her cilt sabah ve akşam  bakım yapma gereksinimindedir. Maske ve peeling  haftada cildin gereksinimine göre  2 veya 3 kez uygulanır.Temizleme sütünden sonra ve tonikleme işleminden önce yapılır.Sivilce üreten cilde peeling sivilceler aktifliğini yitirinceye ve sadece izleri kalıncaya dek kullanılmalıdır.Sivilce lekelerinin tedavisinde kullanılmalıdır.

HAFTADA 2 VEYE 3 KEZ UYGULANACAK DERİN BAKIM


Rasayana temizleme sütü

Peeling ve buhar banyosu; Hassas cilt peeling i;ürün  içindeki sıvı  normal su  ve bir çay kaşığı  toz karışım kek hamuru kıvamına getirilir  ve tüm cilde yayılır kuruyuncaya  dek  küçük yuvarlak hareketlerle peeling yapılır. Bu hareket tüm ciltten hamur kuruyup tamamamen dökülünceye dek uygulanır.   Bundan sonra  istenirse buhar banyosu yapılabilir bu gözeneklerdeki siyah noktanın temizlenmesinde  peeling den sonra çok etkili olacaktır.  Yağlı ciltler için Buhar banyosunda kullanılacak en güzel bitkiler Adaçayı, Ihlamur,Biberiyedir .Bu bitki karışımından bir avuç dolusu bir  leğen dolusu sıcak suya atılır  ve  yüz  başa bir havlu kapatılıp  10 dakika kadar bu su  buharına tutulur. Ve  daha sonra siyah noktalar iki parmak ve kağıt havlu yardımı ile inatçı  siyah noktalar sıkılıp çıkartılabilir.

Maske; Yağlı ve akneli cilt için sıkılaştırıcı ,toparlayıcı çamur maskesi veriniz bu cildin dengesini bulmada çok etkili olacaktır. Kavanoz benmari usulü sıcak su içinde 10 dakika bekletilip ılık bir şekilde yosun kıvamındaki maske tüm cilde sürülüp  donması beklenecek 20-25 dk. Sonrada bol su ile yıkanır.

• Tonik; Rasayana dengeleyici tonik,
• Sabah akşam bakım yağı ve kremi

KURU CİLT;

Özelliği; ciltte sebum üretimi çok fazla olmadığı için kuru ve parlak  olmayan bir görüntü vardır gözenekler görünmeyecek derecededir.Yaşlı ciltlerde daha yoğunlaşan bir kuruluk vardır.Genç iken aşırı yağlı olan bir cilt yaşlılık döneminde menopoz sonrası hormonlar çok aktif olmadığı için  yağ salgılaması azalır ve cilt kuru cilt haline gelir.Ciltte 35 yaş üzeri ise mimik çizgileri ileri yaşlarda ise çizgiler daha derindir.Cildin sarkmasını önleyen sebum ve kolojen azalması sonucu bağ dokusu aşağı doğru sarkmış bir görüntü alır ve cilt parlaklığı kalmamış nemsiz bir görüntü vardır. Tabii kuru cilt sahibi gençlerde vardır cilt gözeneği belli değil ve gergin bir cilt yapısı vardır.

KURU CİLT BAKIM SIRALAMASI


Rasayana Temizleme Sütü;  süt parmak ile aşağıdan yukarı doğru tüm cilde yayılır  ve 2-3 dakika parmak ucu ile hassas  yuvarlak   hareketlerle  ovuşturularak temizleme sütü cilde  derinlemesine dağıtılmış olur  ,nemli bir cilt pamuğu yardımı ile yine aşağıdan yukarıyadoğru silinir ve bol su ile yıkanır.

Tonikleme;  Sıkılaştırıcı Toparlayıcı tonik; Cilt pamuğu tonik ile nemlendirilir ve temizlenmiş cilt yüzeyine aşağıdan yukarıya tampon yapılarak toniklenir.Tonikleme işlemi kuru ciltlerde cildin sıkılaştırılmasında ,canlandırılmasında cildin PH dengesinin tekrar korunmasında ve cildin Bağ dokusu toparlanmasında etkilidir. Gergin cilt için iyi bir yumuşatıcıdır.

• Gündüz bakımı için ; Yaban gülü kremi(Çok sarkma ve kırışıklık varsa)  veya Kadife Çiçeği kremi ;
• Organik yaban gülü (Rosa Moschota) ,Evening Primrose(Çuha Çiçeği) içeriği ile Normalden kuru ciltlere rahatlıkla kullanılabilecek bağdokusu sıkılaştırıcı ve toparlayıcı,organik,yoyoba yağı ile nem verici mersin yağı ile sıkılaştırıcı ve toparlayıcı derinlemesine bakım kremidir. Bağ dokusu toparlar cildi sıkılaştırır,mimik çizgilerini ve kırışıklıkları azaltır.

• Kadife çiçeği kremi; Kuru  ve hassas ciltler üzerinde bakım ve yoğun besleme amacı ile kullanılan  krem Ayrıca ayak ve ellerde  Nasır oluşmasını engelleme   ve oluşan nasırın yumuşatılıp giderilmesinde  kullanabilirsiniz.
• Akşam bakımı; Aromatik bakım  Kuru cilt yağ karışımı ;  Kuru  ve hassas ciltlerin bakımına ve dengelenmesine yönelik  hazırlanmıştır.Kırışıklıkların azaltılması bağ  dokusunun kuvvetlendirilmesi ve kuru ciltlerde oluşan gerginliğin giderilmesinde ve cildi beslemede etkilidir.

HAFTADA 2 VEYA 3 UYGULANACAK DERİN BAKIM


• Temizleme Sütü;
• Peeling  ve buhar banyosu ; Hassas cilt peelingi ;yağlı ciltlerde anlatıldığı şekilde  aynen uygulanır .Cilt ölü deriden arındırılmış ve siyah noktalar giderilmiş olur. Daha sonra  Aynısefa, ebegümeci ve hatmi çiçekleri karışımı ile Buhar banyosu  yapmak ve  cildi  siyah noktadan kağıt havlu yardımı ile yine yağlı cilt bakımında anlatıldığı şekilde arındırmak  iyi olur.
• Maske;  Sıkılaştırıcı ve toparlayıcı maske, içeriğindeki Yosun,Volkanik çamur,zeytin özü ve Çuha çiçeği özü sayesinde sarkmış ve yıpranmış bağ dokusunu onarma ve toparlama,sıkılaştırmada mükemmeldir. Kavanoz benmari usulü sıcak suda 10 dakika bekletilip ılık bir şekilde yosun kıvamındaki maske tüm cilde sürülür,donması beklenerek 20-25 dk. Sonra bol su ile yıkanır.
• Tonik; Sıkılaştırıcı toparlayıcı Tonik;
• Sabah akşam bakım kremi ve yağı.

KARMA CİLT
Karma cilt yarı yağlı cilt veya normal cilt de olabilir. Cilt  T bölgesi  ve alın  burun kısmı yağlı diğer bölgeler kuru olabilir.Cilt sebumu normal salgıdadır. Sivilce yoktur .Bağdokusu sıkı ve problem yok veya çok az problemlidir.Genelde tüm yaş aralığında bulunabilir  50 yaşından sonra kuru cilt haline gelir.Bakımı kolay bir cilttir.

KARMA CİLT BAKIM SIRALAMASI


• Temizleme Sütü; Temizleme işlemi kuru ve yağlı cilt ile aynıdır ve cilt  arındırılır.
• Tonikleme ; Canlandırıcı tonik ,uygulaması diğer tonik türleri ile aynı şekildedir. Normal Ve Genç ciltler için Cildi Canlandırıcı ,cildin gözneklerini temizleyici ve ferahlatıcı,sıkılaştırıcı Toniktir.
• Gündüz Bakım ;  Günlük cildin dengesini sağlamada ve nemlendirme ,onarmada  calendula kremi kullanılır. Ciltler için doğal bir onarıcı, yenileyici kremdir, cilt problemlerinde Güneş yanıklarında doğal el ve cilt bakım kremi olarakta kullanılır . Calendula  bitkisinin en belirgin özelliği yoğun onarıcı olması  bu nedenle egzema ,mantar problemlerini de onarır, calendula kreminizi rahatlıkla bebek pişiklerinde, mantarda,variste  ve yara iyileştirmede de kullanabilirsiniz.
• Gece Bakımı;  Gece dinlenme esnasında besinini verme ve onarma işlemi sağlayacak gece bakım  Karma cilt yağı kullanılır.

HAFTADA 2-3 KEZ DERİNLEMESİNE BAKIM


• Temizleme Sütü;
• Peeling ;  Rasayana Hassas cilt peeling’i  diğer cilt türlerindeki aynı yöntem ile  cilde uygulanır . Şayet cilt de siyah nokta var ise  yine buhar banyosuna ihtiyaç duyulabilir . Bu cilt türünde Ebegümeci ve Adaçayı karışımı sıcak suya atılarak ciltte buhar banyosu önerilir  cilt 15-20 dakikada yumuşadıktan sonra yine  siyah noktalar kağıt havlu yardımı  ile iki parmak ucu ile sıkıştırılarak  alınır.
• Maske ; Besleyici Cilt Bakım Maskesi  ; Organik  keten tohumu,BUĞDAY ÇİMİ,Ayçekirdeği,gül papatya içeren bir maskedir. Vitamin ve protein değeri yüksektir.İzleri ve kırışıklıkları azaltır Cildin doğal dengesini bulmasına yardım eder. 1 çorba kaşığı maske tozu su ile akıcı kek hamuru kıvamına getirilir. Maske kabından çıkan gazlı bez cilde serilir daha sonra bu gazlı bez üzerine maske göz üstü de dahil (Göz kapalı olacak) sürülür, 20 dk. Uzanıp dinlenilir ve gazlı bez direkt ciltten alınıp atılır. (Gazlı bez ile uygulama hem maskeyi sürmede hem de ciltten temizlemede kolaylık sağlaması açısından kullanışlı bir yöntemdir) Daha sonra cilt nemli bir pamukla veya bol su ile yıkanarak temizlenir
• Tonikleme ;  Canlandırıcı Tonik,
• Sabah akşam kremi veya bakım yağı.

HASSAS CİLT;

HASSAS CİLT ÖZELLİĞİ; Yanaklarda veya tüm ciltte kızarıklık, kırmızılık, yanak bölgesinde kılcal damar çatlaması  ,cilt derisi çok ince bir görüntüdedir ve cilt bakımı ve kremlerden çok  etkilenir. Bu cilt türü  çok özen ister,  Bazı  aşırı hassas ciltler karaciğer rahatsızlığından dolayı veya diğer hastalıklardan dolayı olabilir  mesela rose  Cilt hastalığı gibi    bu cilt  çok kırmızı  ve yüz biraz şiş görünümdedir. Bu tür cilde  ürün verirken titiz davranmak en iyisidir sadece calendula  çiçeği kremi verilebilir.  Fakat diğer hassasiyeti az ciltlerde rahatlıkla tüm ürünler kullandırılabilir.

HASSAS CİLT BAKIMI


• Temizleme Sütü; Diğer Ciltler ile aynı
• Tonik;  Yatıştırıcı tonik ;  Hassas  ve kılcal damarlar yüzeyde belirgin olan  cilt türleri için yatıştırıcı ve hassasiyet  dengeleyici ,cildin gözeneklerini temizleyici ve sıkılaştırıcı,ferahlatıcıdır.Cilt yüzeyine nemli pamuğa dökülerek tampon yapılır  veya püskürtme  kabına  tonik boşaltılır ve cilde direkt püskürtülür,silinmez kuruması beklenir.
• Gündüz Bakımı için; Cildin hassasiyetini azaltıcı dengeleyici ve onarıcı bir krem olan  aynı sefa kremi seçilmelidir. Hassas ciltler diğer cilt türleri ile birlikte olabilir
• Yağlı –Hassas = Lavanta
• Kuru-Hassas = Kadife çiçeği kremi
• Normal-Hassas = Aynısafa (Calendula) çiçeği kremi
• Gece Bakımı; Aromatik bakım olarak hassas cildin özelliğine göre tüm bakım yağları  kullandırılabilir; yağlı,kuru,lekeli (lekeli ciltlere özelikle  kullandırtmalıdır) normal. Tüm bakım yağları hassas ciltler kullanabilir,tabii cildin özelliğne göre.

DERİNLEMESİNE BAKIM;

• Temizleme
• Peeling ;   Aşırı hassas ciltlerde uygulanmaz (rose hastalığı veya kılcal damar çatlaması olan ciltlerde uygulanmaz)  Normal hassasiyetteki cilt üzerinde çok yumuşak hareketlerle  5 dakika  hassas cilt peeling i uygulanmalıdır.  Daha sonra buhar banyosu  Aynısefa,gül papatya ( Rasayana Çiçek çayı) karışım ile yapılabilir.
• Maske; Besleyici ve onarıcı tohum maskemiz  Kuru ciltlerdeki aynı yöntemle tüm cilde uygulanır.
• Tonik
• Gece  veya gündüz bakım kremi, yağı.